Autori

Dario Bojanjac rođen je u Zagrebu 1986. godine gdje je i završio Osnovnu školu braće Radić i Tehničku školu Ruđera Boškovića. Nakon srednje škole upisuje Fakultet elektrotehnike i računarstva te završava smjer Radiokomunikacije i profesionalna elektronika. Na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu završava preddiplomski studij matematike te studira na diplomskom studiju primijenjene matematike. Doktorirao je kod  profesora Zvonimira Šipuša na temi Raspršenje elektromagnetskoga  vala na anizotropnim planarnim i cilindričnim strukturama. Proveo je 7 mjeseci na Sveučilištu u Michiganu i godinu dana kao stipendist Swiss Government Excellence Scholarships for Foreign Scholars and Artists na École Polytechnique Fédérale de Lausanne. Više puta boravio je  na Sveučilištu u Sieni kao gostujući istraživač. U slobodno vrijeme bavi  se fotografijom, čita stripove, jedan je od osnivača OK Fortis Zagreb i Labirintanja, potpredsjednik je KOP Siget, pisao je recenzije za časopis HiFi Media. Bavi se popularizacijom znanosti. Pokrenuo je društvene mreže Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije i jedan je od pokretača Nagrade Zlatko Smrkić. Uz Josipa Lončara i Marka Šprema začetnik je CROSPERITY projekta. Jedan je od organizatora Copernicus Hackathon Zagreb 2019. S kolegom Stefanom Cikotom pokrenuo je, u suradnji s Jutarnjim listom, seriju znanstvenih plakata s ciljem popularizacije znanosti među mladima. Aktivno surađuje s drugim sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu. Sudjeluje u radu Oblikovne likovne radionice Plemenitaš u organizaciji Akademije likovnih umjetnosti (Zvuk 2018.Prostor slobode 2019. Botanika 2020., Informacije 2021.) te na projektu Izazovi za društvene i humanističke znanosti: novi studiji i sustav kvalitete Filozofskog fakulteta u Zagrebu kao član radne skupine za izradu standarda zanimanja i standarda kvalifikacija – Kognitivna znanost. Dobitnik je nagrade Roberto Giannini za izvrsnost u nastavi i radu sa studentima. Više o njegovom radu možete pronaći na službenoj stranici.

 

Filip Turčinović rođen je 27.5.1994. godine. Osnovnu školu završio je u Svetom Petru u Šumi (OŠ Vladimira Nazora), a srednju u Pazinu (Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile Pazin). 2013. upisuje FER, 2016. brani završni rad 'Klijentska aplikacija za sustav  razmjene medicinskih slikovnih podataka' pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Josipa Knezovića, a 2018. diplomski  rad 'Pametno zrcalo - implementacija autentifikacije raspoznavanjem lica' pisan pod mentorstvom prof. dr. sc. Sonje Grgić.

Za vrijeme studiranja s kolegama pokreće CSyllabus platformu   na kojoj se korištenjem algoritama umjetne inteligencije mogu usporediti nastavni planovi predmeta s FER-a s nastavnim planovima predmeta većih svjetskih sveučilišta kao što su University of Stanford, EPFL, UCLA i Politecnico di Milano. 2018. godine uz Emanuela Guberovića i Luku Matoševića razvija jednu od prvih platformi za influencer marketing za influencere s ovih prostora - Milenial.eu koju trenutno koristi 2000 korisnika (influencera i oglašivača) iz Hrvatske, Srbije, BiH, Slovenije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije. Krajem iste godine zapošljava se na projektu 'Razvoj otvorene pametne mreže energetski učinkovite javne LED rasvjete' na kojem s prof. dr. sc. Gordanom Šišulom u suradnji s tvrtkom Omega Software implementira baznu stanicu za LoRaWAN mrežu s četiri usmjerene antene. U rujnu 2019. godine upisuje doktorski studij na FER-u s mentorom izv. prof. dr. sc. Markom Bosiljevcem s kojim radi na projektu 'Pametna platforma za daljinska istraživanja u okolišu i industriji primjenom milimetarskih valova'. Uz prof. emer. dr. sc. Branku Zovko-Cihlar, prof. dr. sc. Mislava Grgića, izv. prof. dr. sc. Marija Muštru (FPZ), dr. sc. Jelenu Božek i dr. sc. Josipa Vukovića sudjeluje u organizaciji ELMAR konferencije. Dobitnik je rektorove nagrade za timski znanstveni i umjetnički rad 'Personalizirano pametno zrcalo s implementiranim sustavom za detekciju i prepoznavanje lica' (ak. godina 2017./2018., autori: Nikola Čuljat, Emanuel Guberović, Tin Trčak, Filip Turčinović).

 

 

Petra Škaberna...