Podkist je podcast Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije (ZKIST) u kojem razgovaramo o znanstvenim i tehnološkim temama te temama povezanim sa studiranjem i učenjem. Cilj je u opuštenoj atmosferi približiti najnovija znanstvena istraživanja široj publici, dati studentima širi pogled na to što uče te poslušati savjete starijih kolega o studiranju, radu i napredovanju u profesionalnoj karijeri.

Podkist su zajedničkim snagama pokrenuli Filip Turčinović i Dario Bojanjac, a do sada snimljene epizode možete pronaći na našem YouTube kanalu, Google Podcasts i Spotfyu.


podkist #4: Mala tijela Sunčevog sustava

Gost četvrtog podkista bio je Stefan Cikota, mag. phys., asistent na Zavodu za primijenjenu fiziku i dobitnik ovogodišnje FER-ove "Nagrade za znanost" za iznimno postignuće u istraživačkom radu ili inovacijama u prethodne dvije godine, a posebno za istraživanja u području malih tijela Sunčevog sustava i astročestične fizike.

Stefan ima impresivnu biografiju i ne manje impresivno iskustvo u međunarodnim projektima i postignućima u području astrofizike, i sve to - na svjetskoj razini.

Već se s desetak godina, zajedno sa svojim bratom blizancem Aleksandrom, zainteresirao za astronomiju, a kao početke spominje promatranje kometa Hale-Bopp i sudjelovanje na ljetnim školama u organizaciji Zvjezdarnice Višnjan te u Zagrebu posjećivanje Zvjezdarnice Zagreb, kao i nebeska promatranja organizirana od strane Astronomskog društva Beskraj.

Još kao srednjoškolci zagrebačke V. gimnazije, a zahvaljujući upravo ljetnim školama u Višnjanu, braća Cikota od samog su početka bili uključeni u projekt izgradnje zvjezdarnice u La Sagri (2004./2005.), gdje su vrlo brzo počeli bilježiti zapažene rezultate. Naime, tamo su se istaknuli kao iznimno uspješni otkrivači malih tijela Sunčevog sustava te su uskoro preuzeli primat u njihovim opažanjima, istaknuvši se i na svjetskoj razini.

Djetinjstvo i početak školovanja proveli su u Švicarskoj, na nekoliko su se godina vratili u Zagreb, da bi potom visokoškolsko obrazovanje ponovno nastavili u Švicarskoj, na Sveučilištu u Zürichu odnosno na jednom od svjetskih top fakulteta, ETH Zürichu. Zanimljivo je da su kao oproštajni poklon Zagrebu, uoči odlaska u Zürich na studij, asteroid koji su otkrili 2008. godine na La Sagri, nazvali "(187700) Zagreb".

S obzirom na svoje međunarodno iskustvo s obrazovnim institucijama, Stefan ističe FER kao fakultet koji je u hrvatskim okvirima, po načinu na koji je organiziran, najbliži europskom sustavu obrazovanja. Također, studentima svakako preporuča da iskoriste mogućnosti studentske razmjenu putem, primjerice, programa Erasmus+ ili odlazak na poslijedoktorski studij u inozemstvo. "To je iskustvo koje zaista vrijedi. Šteta je živjeti u globaliziranom svijetu, a biti lokalan i ne napustiti svoj grad cijeli život. Svaki novi grad je novo iskustvo. Time se šire kontakti, otvaraju nova vrata te stvaraju novi projekti i suradnje", smatra Stefan Cikota, koji ima posebnu poruku i za srednjoškolce: "Neka se ne libe kontaktirati bilo koga (u znanstvenim krugovima) za stvari koje ih zanimaju, nikada nije bilo lakše kontaktirati ili napisati mail, pitati… Sigurno će dobiti odgovor. Važno je pronaći (šansu), a ne čekati."

Dario Bojanjac doznao je još mnoštvo izuzetno zanimljivih informacija od svojeg sugovornika, pa čak dobio i odgovor na pitanje jesmo li sami u svemiru, no za kraj je dovoljno tek reći – pogledajte najromantičniji podkist dosad i odvojite 80 minuta samo za zvijezde.

Autor: Dario Bojanjac
Popis obavijesti